Historie společnosti Yale

/global/scaled/940x409x0x0x940x409/Yale-yalelockCZ-O nás-Linus Yale sub banner 920x400.jpg

Yale je jednou z nejstarších mezinárodních značek na světě a patrně vůbec nejznámější pojem v zámečnickém průmyslu. V historii Yale najdete zásadní inovace, které znamenaly další rozvoj nejen společnosti Yale, ale celého zámečnického průmyslu.

Začátky

Yale má své kořeny v koloniální Americe. Rodina Yale se rozhodla emigrovat do Nového Světa ze severního Walesu. O několik generací později, okolo roku 1840, začal Linus Yale starší ve své dílně Yale Lock Shop v Newportu ve státě New York navrhovat a vyrábět novátorské bezpečnostní zámky. Specializoval se především na drahé, ručně dělané zámky pro banky.

Průkopnická inovace

V roce 1850 začal s otcem podnikat i jeho syn, který zdokonalil a nechal patentovat otcův cylindrický zámek a vypracovat se na uznávaného odborníka v oboru. V roce 1862 představil Yale mladší tzv. Monitor Bank Lock, který předznamenal přechod od bankovních zámků na klíč k zámkům s číselnou kombinací. Základní principy, na kterých byl založen Monitor Lock, představují dnes standard pro zámky s číselnou kombinací v USA.

Yale mladší

Yale mladší experimentoval se zámkem založeným na mechanismu, který jako první používali staří Egypťané již před více než 4000 lety. V letech 1861 a 1865 získal Yale patenty na své vynálezy a nakonec se mu podařilo dokončit jeho nejvýznamnější vynález – cylindrický zámek Yale. Svými převratnými vynálezy Linus Yale navždy transformoval zámečnický průmysl.

Expanze na mezinárodní trhy

S pevnou důvěrou v patenty Yale, vyborný zvuk jména Yale i vlastní vynalézavost založil Yale mladší s kolegou Henrym Townem v roce 1868 společnost Yale & Towne se 35 zaměstnanci.

Společnost se rychle rozrůstala a rozšiřovala svůj sortiment o ruční řetězové kladkostroje a elektrické plošinové vozíky, až v roce 1879 uvedla na trh řadu visacích zámků. Yale & Towne odkoupili společnost Norton vyrábějící samozavírací dveřní systémy, a následně společnost H. and T. Vaughan Ltd.

Počátkem 20. století pronikla společnost na mezinárodní trhy. V té době již zaměstnávala přes 12 000 lidí. V průběhu 20. století se prostřednictvím nákupů, akvizic a joint venture zámky Yale proslavily po celém světě.

V srpnu 2000 byla společnost Yale odkoupena společností ASSA ABLOY Group, kde od té doby tvoří významnou součást tohoto globálního lídra na trhu dveřních systémů.