Češi fandí chytré domácnosti

Čechy lákají chytrá domácí zařízení a očekávají od nich především praktické přínosy. Plyne to z průzkumu značky Yale, který proběhl koncem listopadu. Výsledky průzkumu potvrzují dlouhodobý trend zvyšujícího se zájmu Čechů o chytré zařízení a spotřebiče pro využití v domácnosti.

  • 40 % Čechů vlastní chytrá domácí zařízení nebo je si v blízké době plánuje pořídit
  • Nejvíce na nich oceňují vyšší pohodlí, úsporu peněz a zvýšení bezpečí
  • 56 % Čechů říká, že chytré systémy zlepšují bezpečí domácnosti

Podle průzkumu, který zpracovala agentura IPSOS, má 28 % dotázaných jedno nebo více chytrých zařízení doma již nainstalovaných a dalších 11 % respondentů jeho koupi plánuje v nejbližších 6 měsících. Velké rozdíly přitom panují mezi muži a ženami. V provozu má alespoň jedno zařízení 33 % mužů, ale jen 22 % žen; v nejbližší době plánuje koupi 13 % mužů, ale jen 9 % žen.

Antonín Terš, obchodní ředitel české pobočky značky Yale, výsledky komentuje: „Průzkum velmi dobře odpovídá tomu, jak český trh vidíme v prodejích. Za prvních deset měsíců jsme dosáhli o 34 % vyšší prodeje oproti loňskému roku, což dokazuje, že Češi mají o chytrou domácnost a její inteligentní zabezpečení stále větší zájem a že jde o velmi perspektivní oblast.“

Největší přínosy vidí Češi v praktických oblastech – oceňují zejména vyšší komfort (40 %) úsporu peněz a energií (25 %) a lepší zabezpečení domácnosti a přístupové systémy (16 %). Pohodlí vyzdvihují muži, zatímco ženy vyzdvihují úspory a vyšší bezpečí.

V porovnání chytrého zabezpečení domácnosti s tím klasickým věří většina lidí chytrým technologiím. 56 % respondentů uvádí, že chytré systémy přinášejí jejich domovu vyšší úroveň bezpečí, podle třetiny je chytré a klasické zabezpečení srovnatelné a jen 13 % chytrým technologiím nevěří.

Podle Martina Mundla, produktového manažera divize Elektro, jsou pokročilá zařízení dostupná i pro domácnosti: „Mezi nejnovější chytrá zařízení, která zvyšují bezpečí, patří i naše CCTV kamery YALE. Českým zákazníkům jsme je přinesli v druhé půlce letošního roku a je o ně značný zájem. Domácím uživatelům nabízejí možnost sledování na úrovni, kterou dosud nabízela jen profesionální zabezpečovací zařízení, včetně neustálého nahrávání obrazu a inteligentního vyhodnocení obrazu.“

Chytré CCTV kamery jsou ovládány na dálku přes mobilní aplikaci a dokáží majitele upozornit například pro vstupu osoby do vyznačeného hlídaného prostoru (např. ke dveřím, nebo vratům od garáže), nebo ve chvíli, kdy v hlídaném prostoru zmizí či naopak přibude větší statický předmět.

Kamery jsou součástí širšího systému Yale Smart Living, který zahrnuje pohybová, tlaková a požární čidla, chytré alarmy, chytré zásuvky, domácí kamery, digitální kukátka a chytrý zámek, a tak nabízí maximální bezpečnost domovů.

O značce Yale
Yale je jedna z nejstarších mezinárodních značek na světě a patrně nejznámější pojem v zámkařském průmyslu. Rodinná firma zahájila svou činnost v Americe. Linus Yale mladší experimentoval se zámkem založeným na mechanismu, který jako první používali staří Egypťané již před více než 4000 lety. Vynalezl tak průlomový zámek s cylindrickou vložkou, který je stále je v bezpečnostním průmyslu hojně používán. Ve dvacátém století firma začala podnikat v celosvětovém měřítku a zaměstnávala více než 12 000 zaměstnanců. V srpnu 2000 se stala součástí skupiny ASSA ABLOY.

O společnosti ASSA ABLOY
Společnost ASSA ABLOY je světovým lídrem v řešeních pro otevírání dveří, které jsou určeny pro uspokojení potřeb koncových uživatelů, jako je bezpečnost a pohodlí. ASSA ABLOY se od svého založení v roce 1994 rozrostla z regionální společnosti na mezinárodní skupinu s přibližně 47.000 zaměstnanci, působící ve více než 70 zemích světa a s ročním obratem ve výši 177 miliard korun.